آینده‌ی بازار نفت در دستان اوپک


در روز سه شنبه، با پایبندی تولید کنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) به کاهش تولید و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و همچنین از سوی دیگر با افزایش ذخایر نفت آمریکا، قیمت نفت کمی کاهش ثابت یافت.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز (تا ساعت ۱۷) قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده دیروز ۱۶ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۷۷ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۹ سنت کاهش، بشکه‌ای ۵۳.۹۶ دلار صورت گرفت.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) با نشان دادن آمارهایی از پایبندی بی سابقه از توافق کاهش تولید، بازار را بسیار غافلگیر کرده، و ممکن است در ماه های آینده با کاهش تولید دو تولیدکننده بزرگ- امارات و عراق – هرچه زودتر به هدفش برسد.

در روز جمعه، پس از آنکه آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که میزان ذخایر نفت خام آمریکا برای هفتمین هفته متوالی افزایش یافته، قیمت نفت کاهش یافت.

با این حال، قیمت نفت از ماه نوامبر، یعنی زمانی که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و دیگر تولید کنندگان بر سر کاهش تولید توافق کردند، ۴ تا ۵ دلار افزایش یافته است.

به گفته اداره اطلاعات انرژی، در هفته منتهی به ۱۷ فوریه، ذخایر نفت خام ایالات متحده آمریکا ۵۶۴ هزار بشکه افزایش یافت، این در حالی ست که تحلیلگران انتظار افزایش ذخایر تا ۳.۵ میلیون بشکه را داشتند.

محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در یک کنفرانس صنعتی واقع در لندن بیان داشت اطلاعات ژانویه نشان می دهد که انطباق ملت های شرکت کننده در اوپک با کاهش تولید در حدود ۹۰ درصد بوده است و مخازن نفت در سال جاری بیشتر از این کاهش خواهد داشت. بارکیندو گفت “تمام کشورها در تصمیم خود برای انطباق و پایبندی با قرارداد مصمم هستند.”

در ماه نوامبر سازمان کشور های صادر کنندۀ نفت توافق کردند تا برای ایجاد تعادل در بازار و پایان بخشیدن به عرضۀ بیش از تقاضایی که در دو سال گذشته گریبان گیر صنعت نفت شده بود، تولید خود را کاهش دهند. تا کنون چند تولید کنندۀ عضو اوپک به تعهدات خود عمل کرده اند و تولید نفتشان را کاهش داده اند.

در ۳۰ نوامبر اوپک توافق کرد تا تولید خود را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهد و به طور میانگین در شش ماه اول سال ۲۰۱۷ به ۳۲.۵ میلیون بشکه در روز برساند. این در حالی ست که کشورهای غیر عضو نظیر روسیه، مکزیک و عمان نیز پذیرفته‌اند تا در مجموع تولید خود را به طور متوسط روزانه ۵۵۸ هزار بشکه کاهش دهند. 

بنابر ارزیابی های معدل شش منبع ثانویه که اوپک برای نظارت بر تولید خود استفاده می کند، عرضه ۱۱ عضو این سازمان، با هدف تولید تحت قرارداد، در ژانویه تا ۲۹.۹۲۱ میلیون بشکه کاهش داشته است. طبق محاسبات اوپک این میزان معادل است با ۹۲ درصد پیروی و همکاری.

همکاری ۹۲ درصدی به وضوح از ۶۰ درصد قرار قبلی اوپک برای کاهش در سال ۲۰۰۹ بسیار بیشتر است و آمار و ارقام اوپک نشان می دهد که این همکاری تا بحال بسیار بالا بوده است.

محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک، درباره تمدید قرارداد برای نیمه دوم سال گفت هنوز خیلی زود است تا درباره تمدید قرارداد صحبت کنیم. این مسئله باید در نشست بعدی اوپک در ماه می بررسی شود.

قرارداد فعلی از اول ژانویه عملیاتی شده است و تا ۶ ماه یعنی تا پایان نیمه اول ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت.Source link
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو